Új, nemzetközi piarista gyermekvédelmi intézkedések

dokumentum

A piarista rend 2022. január-februári egyetemes káptalanjára készülve tette közzé a „Kegyes iskolák, biztonságos tér a kiskorúak és a sebezhető felnőttek számára” című munkadokumentumot a generálisi kongregáció.

A piarista rend következő generálisi káptalanjára készült munkaanyag az előzetes véleményezéseket követően került publikálásra, melynek magyar nyersfordítását, valamint a spanyol nyelvű eredeti szöveget cikkünk alatt tesszük közzé. A dokumentumban foglalt új iránymutatás célja, hogy nemzetközi szinten összehangolja az eddigi – elsősorban tartományi szinten született – kezdeményezéseket, és megerősítse az elmúlt években indított piarista gyermekvédelmi folyamatokat, különös tekintettel a megelőzésre. A koronavírus-járvány miatt 2021 nyaráról 2022 január-februárjára halasztott káptalanon fogadják el a most közzétett munkaanyag végleges változatát.

A magyar piarista rendtartomány 2019-ben tartott tartományi káptalanját követően született négyéves tartományi stratégia céljai között szerepel a „biztonságos iskola kultúrájának megteremtése”. A stratégiai működés a rendtartomány mint fenntartó által támogatott piarista oktatás-nevelési intézmények fejlesztését segíti.

A biztonságos iskola kultúrájának kialakítása hosszabb folyamat, melynek jegyében az elmúlt években – a korábban már felállított Biztonságos Iskola Tartományi Tanácsa (BITT) mellett – számos területen igyekeztünk tenni azért, hogy a ránk bízott gyermekek és fiatalok számára biztonságos környezetet jelentsenek intézményeink; olyat, ahová a szülők nyugodt szívvel engedik el nap mint nap gyermekeiket.

  • Iskoláink honlapjáról elérhető a BITT felülete, amely segítségével azok a diákok, szülők, tanárok, akik bántalmazásos esetet tapasztalnak az iskolai közösségben, segítséget kérhetnek, bejelentést tehetnek.
  • A biztonságos iskola kultúrájának építése az éves munkáról szóló reflexió részét képezte az intézményvezetők nyári háromnapos vezetői találkozóján is. Célunk, hogy ezzel tisztábban lássuk a korábbi célkitűzéseinkre vonatkozó aktuális helyzetünket, beleértve az előrelépéseket és a hiányosságokat.
  • Intézményeinkben képzéseket tartunk a teljes tantestület részvételével a biztonságos iskola és gyermekvédelem témájában. 
  • A tanári képzési napok tapasztalataiból kiindulva tervezzük meg azokat a foglalkozásokat, amelyeket azután rendszerszerűen, évente ismétlődő módon megtartunk a diákok számára azért, hogy fel tudják ismerni a bántalmazás különböző formáit, azonosítani tudják a számukra vagy osztálytársaik számára veszélyt, kockázatot jelentő helyzeteket, emberi viszonyulásokat.

Intézményeink gyermekvédelmi munkatársai és vezetői folyamatosan részt vesznek a gyermekvédelemmel foglalkozó fontosabb konferenciákon, illetve igyekszünk saját oldalról is szakmai segítséget nyújtani ezek előkészítésében (pl. (A csendtől a szóig – konferencia Pannonhalmán, a KAPI által szervezett gyermekvédelmi konferencia, ill. a T72 által szervezett konferencia).

Tartományunk fontosnak tartja más intézményekkel és fenntartókkal való együttműködést is. Részt veszünk a Szerzetesiroda (MSZKI) által koordinált Emberi méltóság projektben, amely mederbe fogja és segíti a szerzetesi fenntartásban működő egyházi iskolák és egyéb intézmények közötti együttműködést; részt vállalunk a Katolikus Pedagógiai Intézet (KaPI) 2021/22-es tanévtől elinduló gyermek- és ifjúságvédelmi szervezetfejlesztő projektjében; párbeszédet folytatunk az egyházi szervezetek között és a társadalommal – minden lehetőséget megragadunk, hogy tanuljunk érzékenyen, tisztelettel és értékek mentén kommunikálni egyházon belül és kívül a gyermekvédelem, az emberi méltóság témájában.

Piarista Rend Magyar Tartománya