Május 25-én Budapesten, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Auditorium Maximum termében rendezték meg a nyolcadik ökumenikus diákfilmszemle döntőjét az ország különböző részeiből érkező csapatok részvételével. Az alábbiakban Wettstein József piarista szerzetestanár, főszervező beszámolóját közöljük.
Az immár nyolcadik alkalommal megrendezett országos diákfilmszemle a budapesti Piarista Gimnázium AVK-szakkörének filmbemutatóiból nőtt ki. 2012-től kezdve az ország összes katolikus, evangélikus és református általános és középiskoláinak diákjait is megszólítjuk; évről évre egyre növekvő létszámmal, egyre több filmet beküldve, egyre több iskolából érkeznek filmes csapatok. Idén 2019. május 25-én, szombaton rendeztük meg a szokásos helyünkön, a Sapientia Szerzetesi és Hittudományi Főiskola Auditorium Maximum termében a 8. Ökumenikus Diákfilmszemlét. Kiemelt témaként az "ÁRRAL SZEMBEN – Amikor sikeresen megküzdünk a kihívásokkal" gondolatot jelöltük meg, valamint meghirdettük a szabadon választott téma kategóriát is.
A diákfilmszemle az evangélikus, katolikus és református egyház központi oktatási intézeteinek támogatásával valósult meg. A verseny gyakorlati lebonyolítását az AVK-szakkörünk vállalta. A versenyfelhívásra a május 2-i beadási határidőig huszonkét iskolából érkezett közel negyven alkotás, az öttagú ökumenikus előzsűri ezek értékelésével állította össze a május 25-i döntőbe jutott húsz film listáját.
A döntős filmeken kívül további tizenkét film alkotóit információs vetítésre hívtuk meg. A versenyfilmek vetítésével párhuzamosan, másik teremben ezek a filmek is bemutatásra és értékelésre kerültek. Ennek célja az volt, hogy minél több film készítőinek, minél több iskolai videoműhely tagjainak adjunk visszajelzést munkájukról és útmutatást, bátorítást következő alkotásaikhoz.
A döntős filmek egész napon át tartó bemutatását számos érdeklődő tekintette meg. Vetítési blokkonként a zsűri szakmailag elemezte az alkotásokat. A bizottság olyan szakemberekből állt, akik filmkészítésben és filmes ismeretek átadásában egyaránt elismertek: Gelencsér Gábor filmesztéta, az ELTE Filmtudományi Intézetének docense, Mispál Attila filmrendező, a Csokonai Színház művészeti műhelyének tagja, Szabó-Nyulász Melinda, animációs filmrendező, grafikus, művészeti oktató és Varsányi Ferenc filmrendező, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tanára.
A vetítés-sorozat és a közönségszavazás után következett az ünnepélyes eredményhirdetés és díjkiosztás. Az ÁRRAL SZEMBEN-téma filmjeit két korcsoportra bontva rangsorolta a zsűri. Az általános iskolások korcsoportjában a Debreceni Református Kollégium Általános Iskolájának tanulói győztek a Luca című filmjükkel, a középiskolásoknál a kilencedikes diákjaink (Nagy Dániel, Kovács Álmos, Csenger Nándor, Magyari Zsombor, Szőke-Brandt Áron) által készített A Másik című alkotás kapta az első díjat. A szabadon választott szekcióban pedig a soproni Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium diákjainak A zárral szemben című filmje lett az első helyezett.
Iskolánk diákfilmeseinek alkotásai közül még szépen szerepelt és a Magyar Katolikus Újságírók Szövetségének különdíját kapta a Bringás születik című alkotás (Fináczy Balázs, Gazdag László, Langer Domonkos és Michaletzky Márk munkája), valamint kiemelt dicséretben részesült a Megkísértve című film (készítették: Greschik Zsombor, Csapodi Mátyás, Bíró Zsombor). A részletes végeredmény és maguk a filmek is megtekinthetők az Ökumenikus Diákfilmszemle weboldalán: http://www.okudiakfilm.hu/index.php?pageid=eredmeny2019
A díjakon túl különböző dicséreteket és különdíjakat is adott a zsűri. A díjakhoz kapcsolódó tárgyjutalmak mind az iskolai videostúdiók fejlesztését szolgáló felszereléseket jelentettek: kamera-stabilizátort, professzionális videomikrofont, videoállványt, digitális grafikus táblát, tárolóeszközöket, illetve filmes szakkönyveket vihettek haza az érintett filmek alkotói.
A jó hangulatú, szakmai élményekkel és személyes beszélgetésekkel is teli filmszemle végén azzal köszöntünk el egymástól, hogy jövőre ismét találkozunk, a 9. Ökumenikus Diákfilmszemlén.
Forrás és kép: Wettstein József SchP, a verseny főszervezője