„Itthon otthon lenni” – A piarista rend honosításának évfordulójára emlékeztünk

2024. február 23-án ünnepi eseményben emlékeztek meg a Piarista Rend magyarországi honosításának ünnepéről, az 1715. évi 102. törvénycikk elfogadásának emléknapján a piarista tartományfőnökségen.

Az ünnepségen jelen volt Michael Wallace Banach érsek, Magyarország apostoli nunciusa, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Schönberger Jenő püspök, Soltész Miklós és Barthel-Rúzsa Zsolt államtitkár, Tóth Tamás, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára, kormányzati intézmények vezetői, a férfi és női szerzetesrendek elöljárói és képviselői, piarista szerzetesek és intézményvezetők és a tartományfőnökség munkatársai.

Zsódi Viktor tartományfőnök ünnepi beszédét teljes terjedelmében olvashatják.

A mai ünnepünk hívószava a „honosítás” kifejezés. Honosnak lenni Magyarországon. Itthon otthon lenni. Ami legtöbbször természetesnek hat egy újszülött gyermek számára, vagyis a családi otthon támogató élménye, az feladatként jelenik meg egy szerzetes közösség, így a piaristák számára is. Célunk otthon lenni Magyarországon, otthon lenni itt a földön és örök otthont nyerni a ránk bízott fiatalok számára. És soha el nem feledni, amit Ferenc pápa mondott egyik katekézisében: „A föld nemcsak a mi otthonunk, hanem Isten otthona is!”

Minden felelős szülő tudja, hogy a lelki-családi otthon felelősséget és munkát kér tőlünk. Tudta ezt rendünk alapítója is, amikor így buzdította a rendtársait: „Legyetek állhatatosak, és meglátjátok, Isten megsegít benneteket.”

A piarista közösségnek otthonát állhatatosan építjük rendtársainkkal és munkatársainkkal, a fiatalokkal, önkénteseinkkel és a támogatóinkkal közösen. Ez az építkezés sokféle munkában jelent meg az elmúlt időszakban: lelkipásztori, pedagógiai és gazdálkodási lépésekben.

Megújítottuk a Gazdasági Szabályzatunkat. Az idei évtől több intézményünkben is könyvvizsgálatot végeztetünk. Befektetési gyakorlatunkat megváltoztatva – átmenetileg szabad – pénzeszközeinket konzervatív eszközökben kamatoztatjuk. Korábbi befektetéseinket jelentős részét lezártuk, illetve zárásuk folyamatban van. A felelős gazdálkodás jegyében, a fenntarthatóságot szem előtt tartva döntöttünk intézménybezárásról is. A szükséges személyi változtatásokat megvalósítottuk, szervezetünket folyamatosan az egyre szabályozottabb és kontrolláltabb működés irányába mozdítjuk el. A döntéshozatali rendszerünkben állandó jogi-, adó- és könyvszakértőkkel dolgozunk. Az elmúlt évben a gazdasági területet érintő hatósági vizsgálatok mindegyike negatív megállapítás nélkül zárult, az ellenőrzéseket folytató szervek kiemelték a nyilvántartásaink a pontosságát.

Az elmúlt évben állami támogatásból óvodai kapacitásunkat egy új csoportszobával és 24 új férőhellyel bővítettük. A műemlékvédelem alatt álló sátoraljaújhelyi kollégiumunk épületének teljes gépészeti felújítása mellett a belső terek átalakítása és felújítása is megvalósult, így 77 kollégiumi férőhely újult meg. Az ukrán menekültek integrációjának támogatása nyelvoktatáson, munkaerőpiaci tanácsadáson és közösségi programokon keresztül heti rendszerességgel folyik a budapesti intézményünkben közel 230 fő részvételével. Folyamatban van a váci és a mosonmagyaróvári piarista gimnáziumok felújítása. Támogatásból segíteni tudtuk iskolai zarándoklatok, lelkigyakorlatok szervezését, a Kalazancius Mozgalom csoportvezető képzéseit és iskolai kortárs segítő képzés megvalósítását. Büszkék vagyunk rá, hogy 50 önkéntes bevonásával egyhetes programot szerveztünk mélyszegénységben élő gyerekek számára és hét cigánytelepi lakást felújítottunk gimnazistáink és öregdiákjaink együttműködésével.

A piarista rend ifjúsági szervezetében, a Kalazancius Mozgalomban országszerte 46 csoportban, 97 aktív csoportvezető 462 fiatallal foglalkozik. A KM 2023-as nyári táboraiban több mint 200 diák vett részt.

A Piarista Alapítványon keresztül szociálisan rászoruló diákokat, nyári túrákat, egyetemisták ösztöndíját, intézményeink küldetését valamint a sátoraljaújhelyi Csillogó szemek lánymentorálási programot támogattuk.

11 iskolánkban és intézményünkben több mint 3300 fiatallal foglalkozunk.

Elkötelezett szerzetes és világi pedagógusok nagyszerű munkáját fémjelzi az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen dobogós vagy döntős eredményt elérő diákjaink szereplése latin és angol nyelvből, magyarból, matematikából, fizikából, földrajzból és biológiából.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem középiskolások számára rendezett Tudományos Diákköri Konferenciáján első helyezést ért el Gellér Márton diákunk, aki olyan mesterséges intelligenciával programozott robotkart tervezett meg, amely képes felismerni és kiválogatni a hulladékból bizonyos elemeket újrahasznosítás céljából. 

„Előhozza belőled a legjobbat” címmel munkafüzetet jelntettünk meg, amely lehetőséget ad, hogy újra éljük Ferenc pápa magyarországi útjának legfontosabb gesztusait és szavait.

Vallásközi találkozót és közös imaalkalmat szerveztünk a Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola diákjaival.

Célul tűztük ki, hogy megújuló lendülettel kívánjuk követni Kalazanci Szent József inspiráló példáját az idők jeleire való odafigyelésben, a közösségi válaszok keresésében, a bátran vállalt kreatív hűségben és az Örömhír átadásában, az iskolai evangelizációban.

Otthonosságunkat erősítette sok-sok ünnepünk.

Büszkén említem, hogy a szegedi piarista gimnázium 300 éves történetét bemutató, „A Piarista” című kötetünk „Év Könyve” díjat két fórumon is elnyerte.

Az ötven éves Bozók Ferenc piarista szerzetes verseinek válogatásából ünnepi kötet jelent meg.

Holczer József atya Toldy Ferenc-díjat, Görbe László nyugalmazott igazgató atya Tarján-emlékérem kitüntetést vehetett át. 

Talmácsi József, a kecskeméti piarista iskola tanára, Kunszt József-díjat kapott.

Ferenc pápa kitüntetését, Benemerenti-érdemérmet vehetett át Lobmayer Imre piarista szerzetes a szerzetesnövendékek körültekintő és lelkiismeretes képzésében végzett több évtizedes szolgálatáért.

A Magyar Művészeti Akadémia művészetoktatás területén nyújtott kimagasló teljesítményéért pedagógus kategóriában Dr. Acél Zsolt piarista szerzetes kapott elismerő oklevelet.

Hazánkban nemcsak a magyar rendtartomány talál otthonra, hanem az egyetemes piarista rend is. Nyáron európai ifjúsági találkozót szervezünk spanyol, olasz, lengyel, szlovák, osztrák és magyar piarista diákok számára, 2025 márciusában pedig a rend nemzetközi nevelési kongresszusának Budapest fog otthont adni.

Köszönöm, hogy itthon otthon tudunk lenni. Otthont építünk a földön Istennek és ezzel mindannyiunk számára örök otthont is.

Ezt követően Michael Wallace Bannach apostoli nuncius mondott beszédet korunk katolikus iskolájának hivatásáról, feladatairól és kötelességeiről. Visszautalt Ferenc pápa 2023-ban a Kossuth téren elmondott szentbeszédére, amelynek egyik fő gondolata ez volt: nyissuk ki a kapukat! „Nyitott ajtók. Ajtókat nyitni. Gondoltak már arra, hogy ez mit jelenthet a katolikus-piarista oktatás számára? Számomra úgy tűnik, hogy a katolikus oktatás küldetése a Kegyes Iskolák Rendjének iskoláiban az, hogy kinyissa az ajtókat, hogy diákjaink messzebbre láthassanak, mint a falak, amelyek egyébként sötétségbe zárnák őket. Mit is jelent valójában az örökkévalóság mélyére látni? Magában foglalja az igazság, a szépség és a jóság örök és természetfeletti javainak felismerését, elsajátítását és becsben tartását. Ez a három természetfeletti érték egymásra van utalva az örökkévalóság burkában.”

Az igazságot a tudás ajtaján keresztül fedezhetjük fel, a szépség örök javát a művészeten, a zenén, az irodalomon, a költészeten és a drámán keresztül láthatjuk. A jóságot pedig a vallás tanulmányozásán és gyakorlásán keresztül tapasztaljuk meg. A vallás összetart minket az örökkévalóval. 

„Számomra úgy tűnik, hogy a katolikus-piarista nevelés küldetése az, hogy megnyissa és kinyissa az igazságnak, szépségnek és jóságnak ezeket a kapuit. Ha ezeket az ajtókat nem nyitjuk meg, diákjaink és szüleik, valamint mi magunk is az egoizmus, a materializmus, a fogyasztói szemlélet és a hedonizmus falai mögé zárva maradunk. Ha ezeket az ajtókat nem nyitjuk meg, az oktatás elveszíti küldetését és identitását, aminek eredményeként az oktatás egyszerűen olyan készségek kialakításává válik, amelyek ahhoz szükségesek, hogy az ember eligazodjon az elsötétített szobában, vagy csak további falakat építsen az elsötétített szobában.

A küldetés folytatódik. Diákjaink és szüleik megérdemlik, hogy ezek az ajtók megnyíljanak előttük, még akkor is, ha nem tudják, hogy az ajtók léteznek, vagy hogy valójában e falak mögött vannak. A mi felelősségünk, hogy tájékoztassuk őket, kinyissuk előttük az ajtókat, és megtanítsuk nekik, hogyan tartsák nyitva az ajtókat.” – fogalmazott a nuncius.

„Kívánom, hogy a mai esemény ne csak egy történelmi tényről emlékezzen meg, hanem csodálatos alkalmat kínáljon mindannyiunk számára, hogy megújítsuk hivatásunkat, mint katolikus-piarista pedagógusok, akik arra kaptak meghívást, hogy ajtókat nyissunk és lehetővé tegyük diákjaink számára, hogy mélyen belelássanak az örökkévalóságba. Az igazság, a szépség és a jóság természetfeletti javai megmentenek minket az önzés, a materializmus, a fogyasztói szemlélet és a hedonizmus sötétségétől, és világos mércét adnak nekünk a hit keresztény erényeihez, amelyek által megismerjük az igazságot; a reményt, amellyel a szépséget érzékeljük; és a szeretetet, amelyben a jósággal a felebaráttal való közösségben találkozunk magának az Istennek az életében, akiben lelkünk megnyugszik.” Michael W. Bannach nuncius beszéde teljes terjedelmében olvasható itt.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a piarista rend nemzethűségéről és a piarista karakteradásról beszélt köszöntőjében. A piarista rend magyar történelme folyamán megmutatta a kereszténység és a nemzet helyes viszonyát, a legnehezebb időkben is. A keresztény felfogás szerint minden nemzet egyszeri és megismételhetetlen érték, fontos és megkerülhetetlen. Az a küldetésünk, hogy ezt az értékgazdaságot megőrizzük, kimunkáljuk, fölmutassuk és az egész egyetemes emberiség számára értékként elérhetővé tegyük. 

Személyes családi példát hozva mutatta meg a piarista iskolában eltöltött évek alatt a diákok milyen pozitív „karaktert”, tartást kapnak a szerzetesektől, amely meghatározóvá válik életükben és a keresztény és nemzeti értékek képviseletében a magyar társadalomban egyaránt.

Az ünnepi eseményen adták át a Kalazanci Szent József emlékérem kitüntetést Szkladányi Sándor piarista öregdiáknak a Vass Péter szociális-ösztöndíj megalapításáért és a rászoruló diákok több évtizedes önzetlen és nagylelkű támogatásáért. 

Szkladányi Sándorral készült interjúnk itt olvasható.

A programban közreműködött a budapesti Piarista Gimnázium alkalmi kamarakórusa, és egy fiatalokból álló vonósnégyes, Deák Jakab piarista diák vezetésével.

Piarista Rend Magyar Tartománya

Képek: Csapó Viktória