2026. május 30-án ünnepelte fennállásának 10. évfordulóját a piaristák ifjúsági mozgalma, a Kalazancius Mozgalom (KM). Az ünnepi alkalomról Fábry Kornél segédpüspök által bemutatott szentmisével, kerekasztal beszélgetésekkel, tortával, játékkal, sporttal emlékeztek meg a mozgalom csoportvezetői és önkéntesei a Budapesti Piarista Gimnáziumban.
„…a legnagyobb kincs mégis azokra vár, / Kik Őt választják ma!” – hangzott az ének, közel 120 fiatal szájáról, akik azért jöttek össze a Piarista Kápolnában, hogy közösségük születését ünnepeljék.
A szentmisét Fábry Kornél, az esztergom-budapesti főegyházmegye segédpüspöke, Zsódi Viktor Sch.P. tartományfőnök, Urbanek Rudolf Sch.P., Márkus Roland Sch.P., Szabó Dániel Sch.P. és Tóth Gábor Sch.P. koncelebrálták. A püspök atya prédikációjában kiemelte:
„A bevezető ének szinte meghatározta a mai ünnepnek a lényegét: egyszer minden nyelv megvallja, hogy Ő az Úr, és minden ember térdet hajt Jézus előtt. Ezért van a Kalazancius Mozgalom is. Nyilván ez egy lelkipásztori eszköz, egy módszer, egy közösség. De mi a legfőbb cél? Az, ami az Egyháznak is a célja: hogy minden ember üdvözüljön, és mindenki találkozhasson Jézus Krisztussal, mert Ő a megoldás az életünkre.”
A gitáros szentmisén részt vevő fiatalok éneke betöltötte a hatalmas kápolnát, amit igazán felemelő érzés volt hallani. Hamarosan a gimnáziumi folyosók is megteltek az örömteli találkozások, elmélyedő beszélgetések, és felhőtlen kacajok hangjával.
A délelőtt maradék részében azonban, relatív csendesség vette át az uralmat a negyedik emelet napfényes zsibongói felett. A szombati nap ellenére, újra megteltek az osztálytermek, ahova a Kalazancius Mozgalom csoportvezetői önként mentek be. Érdekfeszítő kerekasztal-beszélgetéseken vehettek részt, melynek keretében felidézhették a mozgalom indulásának körülményeit, válaszokat kerestek az ifjuságpasztoráció modern kihívásaira, és megvitattak több fontos más kérdést is, mint pl.: a KM jelenlegi lehetőségeit a hatékonyabb munkára, a közös jövő perspektíváit, továbbá értékes tapasztalatokat cserélhettek az elmúlt időszak közös élményei és nehézségei kapcsán.
A közös ebéd közben, a kémia terem melletti teraszon fürtökben beszélgető diákok, tanárok, mentorok és szerzetesek entrópikus halmazai egy tökéletes főzet, egy családias közösség képét adhatták a külső szemlélőnek, azt az érzést keltve, hogy ez nem egy újabb konferencia közbeni ebédszünet, hanem egy krisztusi nagycsalád kísérlete.
A közösen elfogyasztott ebéd után meglepetésként óriási tortát szelhettek fel a résztvevők, ezzel emelve a Kalazancius Mozgalom 10. születésnapjának fényét.
A fenséges ebédtől eltelve, folytatódott a jubileumi ünnepség a nagyobbik fizika előadóban. A KM-esek felidézték az első közös nagytábor élményeit egy archív híradó felvétel segítségével, melyet még 2020-ban készítettek a táborlakók.
A közös emlékezés nem volt azonban tét nélküli! Egy nagyszabású, mindenre kiterjedő online kvíz kitöltése következett, ami – részben, a fizika terem mindenkor felhőtlen légkörének hála –, óriási nevetésbe torkollott, így zárva a közös ünneplést.
A nap megkoronázásaként, és a teljes emberkép jegyében, a fiatalok közös sportolással zárták az eseményt.
Barlay Vince, PRMT