Közös ünneppel zárult a Trastevere projekt második éve

img_0183

„Sürgető felhívást teszek közzé!” – olvashatjuk Ferenc pápa Laudato si’, azaz „Áldott légy!” című enciklikájának 13. oldalán, mely 2015 júniusában az egyházfő első körleveleként látott napvilágot, s amelyet így a világ püspökein, a papságon keresztül a hívekhez, de minden jóakaratú emberhez intézett.

„…kezdjünk új párbeszédet arról, miként építsük bolygónk jövőjét.” – buzdít bennünket szavaival (13.o.). „… elvesztettük az embertársaink iránti felelősségérzetet, amelyre minden civilizált társadalom épül (…) Az emberi környezet és a természeti környezet együtt megy tönkre, és nem tudjuk megfelelően kezelni a környezet pusztulását, ha nem szentelünk figyelmet azoknak az okoknak, amelyek az emberi és társadalmi hanyatlással állnak összefüggésben.” – fogalmaz keményen (19.o., 29.o.). S hogy mit kell tennünk? Szükség van rá, „hogy a társadalom életkörülményeit és életben maradási feltételeit végiggondoljuk, és megvitassuk, őszintén kétségbe vonva bizonyos fejlődési, termelési és fogyasztási modelleket.” (84.o.). Ám „nem elég, ha mindannyian külön-külön jobbá válunk, (…), a társadalmi problémákra közösségi hálóval kell válaszolni.” (127. o.) „A tartós változás dinamizmusának elindításához szükséges ökológiai megtérés egyben közösségi megtérés is. Ez a megtérés olyan magatartásformákat eredményez, amelyek egybekapcsolódnak azért, hogy nagylelkű és gyengéd gondoskodásra indítsanak.” (126.o.)

A Szentatya felhívására, Pedro Aguado generális atya védnökségével az európai piarista iskolák közössége a Trastevere projekttel válaszolt e felhívásra. A Piarista Rend Magyar Tartományában két év alatt 34 diákprojekt indult, s ebből 18 ért célba. (A program minden részlete és az összes záró kisfilm elérhető ITT.)

A projekt második tanévét 2021. szeptember 10-én ünnepnappal zártuk. A nap kiemelt célja volt, hogy a megvalósító csapatoknak, mentoraiknak és a projektet koordináló tartományi munkatársaknak lehetőséget adjon a személyes találkozásra, az örömre, a tapasztalatmegosztásra, a közös gondolkodásra és tervezésre.

A napot Tóth-Szabó Veronika, a nap házigazdája nyitotta meg. A program Szakál Ádám tartományfőnök atya a diákokhoz és mentoraikhoz intézett köszöntő beszédével indult, majd Lázár László pedagógiai vezető, a Trastevere projekt felelőse vette át a szót és a kezdeményezést. Először a tartományi támogató csapatot mutatta be, majd a mintegy 40 jelenlévő fiatal és felnőtt rövid személyes ismerkedés után arról beszélgetett kiscsoportokban, hogy milyen indíttatásból születtek projektjeik, milyen tapasztalatokat szereztek a megvalósítás során, illetve miképpen élték meg az együttműködést, az újfajta szerepeket.

A délelőttben kapott helyet generális atyának az európai projektzáró alkamon elhangzott videója (ITT megtekinthető) és a csapatok számára készült emléklapok kiosztása is.  

Az ebéd után a program a közös tapasztalati tanulás és élmény jegyében folytatódott. A jelenlévőknek egyfelől lehetőségük volt a Humusz Szövetség „Zöldháztartás, fél egészség” című környezetvédelmi workshopján a környezettudatosabb otthonról tanulni és új ötleteket gyűjteni a tudatosabb családi és iskolai hétköznapi élethez. Mindeközben, a csoport másik felének a Gyerekesély Egyesület Szociopoly társasjátéka adott alkalmat arra, hogy közösen átélje egy mélyszegénységben élő család mindennapi dilemmáit.

A napot kiscsoportos beszélgetések kerekítették le, amelyek keretében a résztvevők felvetéseket gyűjtöttek arra vonatkozóan, hogy iskoláinkban melyek a legégetőbb teremtésvédelmi problémák, másfelől arról ötleteltek, hogy a Trastavere projektbe miképpen lehetne még több fiatalt vonzani.

A 2021/2022-es tanév őszén következik a harmadik kiírás: a portálon rövidesen meghirdetendő felhívással várjuk ismét a diákprojekteket. Bízunk benne, hogy a fiatalok még nagyobb számban és elkötelezettséggel jelentkeznek Ferenc pápa és rendünk sürgető hívására.

 

A Trastevere projekt tartományi csapata
Piarista Rend Magyar Tartománya